Slauga namuose
Pirmą kartą susidūrę su šeimos nario ar artimojo slauga, yra didelė tikimybė, kad galite pasijusti lyg patekę į jums nepažįstamą aplinką. Tai gali sukelti nerimą, pasimetimą, nežinomybę. Dažnai atsiranda jausmas, kad jūsų pačių socialinis gyvenimas sustoja, nes slaugomo artimojo sveikatos būklė reikalauja nuolatinės priežiūros. Tokiais atvejais būtina konsultuoti su mūsų specialistais, nes pagalba tokiose situacijose tikrai yra ir ji veikia.
Kiekvienos ūmios ar lėtinės ligos ir kiekvieno konkretaus žmogaus atveju slaugos ir priežiūros poreikiai skirsis, todėl labai svarbu įvertinti sergančiojo būklę, jo reikmes ir sudaryti individualų slaugos planą. Pasitelkus į pagalbą šeimos gydytojo, slaugos namuose komandą ir socialinius darbuotojus, kurie tarpininkauja bendraujant su globos namuose paslaugas teikiančia VšĮ „Tėviškės namai“, slaugomam asmeniui bei jo artimiesiems gali suteikti didžiulę pagalbą.
Ambulatorinė slaugos paslaugos namuose – tai asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos pacientų namuose, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų prieinamumą, tęstinumą, tenkinant paciento slaugos poreikius namų sąlygomis, skatinant paciento savirūpą bei gerinant paciento gyvenimo kokybę.
Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose pacientams teikiamos nemokamai, jos finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis (nuo 52 iki 260 paslaugų per metus priklausomai nuo šeimos gydytojo patvirtinto slaugos paslaugų poreikio ), šeimos gydytojui išrašius siuntimą ASPN paslaugai gauti.
Slaugos namuose komanda
Ambulatorinės slaugos paslaugas namuose teikia specialistų komanda:
- Slaugytojas – pagal gydytojo paskyrimą atlieka injekcijas, lašinės prijungimą, priežiūrą ir lašinę infuziją kateteriu; paima kraują, šlapimą ir kt. laboratoriniams tyrimams; atlieka elektrokardiogramą, žaizdų priežiūrą, pragulų profilaktiką ir priežiūrą, dirbtinių kūno angų priežiūrą (stomų priežiūrą), matuoja AKS, pulsą ir kt.
- Slaugytojo padėjėjas – atlieka pragulų profilaktiką, užtikrina higienines asmens reikmes (išmaudo ar padeda išsimaudyti pacientui, prižiūri nagus, keičia sauskelnes, lašina lašus, prižiūri burnos ertmę ir pan.), pagal slaugytojo paskyrimą tvarko paciento sekretą ir išskyras (keičia šlapimo surinktuvus, padeda pacientui naudotis tualetine kėde ir pan.) ir kt.
- Kineziterapeutas – atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, įvertina ir gydo raumenų, sąnarių ir nervų funkcijos sutrikimus. Kineziterapeutas specifiškai gali padėti palengvinti judesius ir funkciją, sumažinti skausmą, padidinti judėjimo potencialą. Kineziterapeutas taip pat moko ir padeda prisitaikyti bei kompensuoti dėl ligos ar traumos prarastas funkcijas.
- Socialinis darbuotojas – konsultuoja socialinės pagalbos, paramos, techninės pagalbos priemonių išdavimo klausimais, nukreipia į socialines paslaugas teikiančias įstaigas.
Kaip gauti pagalba?
Slaugos namuose paslaugas gali gauti šie gavėjai:
- asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną (užpildo šeimos gydytojas) yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis;
- asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų, išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis savo asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.